Modulinis namas ar mūrinis namas
Modulinis namas ar mūrinis namas: palyginimas kainos, kokybės ir vertės atžvilgiu
Renkantis statyti nuosavą namą, dažnai tenka apsispręsti – tradicinis mūrinis namas ar modernus modulinis? Abi statybų technologijos turi savų privalumų. Viena vertus, mūriniai namai Lietuvoje vertinami dėl savo ilgaamžiškumo ir tvirtumo. Kita vertus, moduliniai namai vilioja greitesne statyba ir šiuolaikiškais sprendimais. Palyginkime šiuos du pasirinkimus keliuose svarbiausiuose aspektuose: statybos kainą, kokybę ir bendrą vertę.
Statybos kaina ir trukmė
Modulinė statyba: Vienas didžiausių modulinių namų privalumų – mažesnė statybos kaina ir aiškesnė sąmata. Dėl efektyvaus gamybos proceso moduliniai namai dažnai kainuoja pigiau nei analogiški tradiciniai namai. Be to, klientams paprastai iš anksto pateikiama fiksuota kaina, todėl sumažėja biudžeto viršijimo rizika. Darbai gamykloje leidžia sutaupyti darbo jėgos sąnaudų statybvietėje. Statybos trukmė taip pat ženkliai trumpesnė – modulinį namą galima pastatyti per kelis mėnesius ar net greičiau, kaip minėjome anksčiau (nuo gamybos pradžios iki įsikėlimo gali pakakti ~2–6 mėnesių, priklausomai nuo projekto). Trumpesnė statyba reiškia mažesnes bendras išlaidas (pvz., trumpiau mokamos palūkanos už paskolą, mažiau laiko gyvenama nuomojant būstą).
Mūrinė statyba: Tradicinio namo statybos kaina neretai būna didesnė dėl ilgesnės trukmės ir brangesnių darbų. Mūrinis namas reikalauja daugiau statybininkų darbo vietoje – mūrijimo, betonavimo, ilgo džiūvimo periodų. Dėl to auga darbo užmokesčio kaštai ir atsiranda papildomų išlaidų (statybinės technikos nuoma ilgesniam laikui, medžiagų saugojimas ir pan.). Orų sąlygos taip pat gali prailginti statybas (šaltuoju sezonu mūro darbai apsunkinti). Neretai individualaus mūrinio namo statyba užtrunka 1–2 metus ar ilgiau. Ilgesnis procesas gali lemti ir didesnes išlaidas, nes per tą laiką brangsta medžiagos, kyla darbo jėgos kainos. Vis dėlto, tinkamai suplanavus ir pasamdžius gerus rangovus, mūrinio namo sąmatą galima suvaldyti – tiesiog tam prireiks daugiau priežiūros ir kantrybės.
Kokybė ir ilgaamžiškumas
Modulinis namas: Kokybės prasme, šiuolaikiniai moduliniai namai nenusileidžia mūriniams. Jie statomi pagal tuos pačius statybos reglamentus, atitinka techninius reikalavimus bei saugumo standartus. Modulinio namo konstrukcija (dažnai metalinis ar medinis karkasas) suprojektuota atlaikyti apkrovas ir Lietuvos klimato sąlygas. Tokie namai yra tokie pat sandarūs, stabilūs ir saugūs kaip mūriniai. Išorės apdaila gali būti tokia pati kaip tradicinių namų – pavyzdžiui, fasadą galima apkaldyti dailylentėmis arba apklijuoti dekoratyvinėmis plytomis, tad vizualiai modulinio ir mūrinio namo nesupainiosite. Modulinėje statyboje didelis dėmesys skiriamas kokybės kontrolei gamykloje, todėl galutinis rezultatas būna preciziškas: lygios sienos, gerai besivarstančios durys, sandarūs langai. Kalbant apie ilgaamžiškumą, modulinis namas gali tarnauti dešimtmečius. Konstrukcijų ilgaamžiškumą užtikrina sertifikuotos medžiagos ir inžineriniai sprendimai – dažnai suteikiamos ilgos garantijos (10–20 metų konstrukcijai). Tiesa, jei jūsų tikslas – namas, stovėsiantis šimtmetį, mūras teoriškai turi pranašumą. Tačiau šiandien daugelis žmonių nebelaiko būtinybe, kad namas išliktų 100 metų nepakitęs – gyvenimo tempas ir poreikiai keičiasi greičiau. Laikai keičiasi – nebe taip svarbu palikti namą anūkams kaip anksčiau, verčiau stengtis palikti kuo mažiau. Dėl to moduliniam namui tenka pranašumas: pasikeitus aplinkybėms jį galima išrinkti ir perkelti į kitą vietą, o tarnavimo ciklo pabaigoje – perdirbti medžiagas.
Mūrinis namas: Tradiciškai mūriniai namai laikomi etalonu, kai kalbama apie patvarumą. Plytų ar blokelių sienos yra masyvios, atsparios ugniai, puviniui, kenkėjams. Tinkamai prižiūrimas mūrinis namas gali stovėti kelias kartas – Lietuvoje turime pavyzdžių, kai mūriniai pastatai tarnauja 100 ir daugiau metų. Dėl didelės masės tokie namai taip pat turi gerą garso izoliaciją ir šiluminę inerciją (kas žiemą padeda ilgiau išlaikyti šilumą, o vasarą – vėsą). Visgi ilgaamžiškumas nereiškia, kad mūrinis namas nereikalauja priežiūros: laikui bėgant ir plytų sienas tenka renovuoti, tvarkyti fasadą, keisti stogą. Be to, statant mūrinį namą būtina pasirūpinti tinkama šilumos izoliacija – vien mūras, kad ir koks storas būtų, šiuolaikinių energinių standartų nebepatenkina be papildomo apšiltinimo sluoksnio. Kokybės požiūriu, tiek mūrinis, tiek modulinis namas gali būti puikūs – galutinis rezultatas priklauso nuo statytojų profesionalumo ir naudotų medžiagų.
Energinis efektyvumas
Modulinis namas: Dauguma modulinių namų projektuojami iškart kaip energiškai efektyvūs. Tai reiškia storas sienų apšiltinimas, sandari konstrukcija, modernūs langai ir durys. Kaip minėta, moduliniai pastatai gali pasiekti net A++ energinę klasę, o jų šiluminės savybės atitinka pasyvaus namo standartus. Gamykloje preciziškai sumontuotos izoliacinės medžiagos sumažina „šilumos tiltelių“ riziką. Taip pat šiuose namuose dažnai įrengiamos pažangios šildymo ir vėdinimo sistemos (pvz., šilumos siurbliai, rekuperacija), užtikrinančios mažas energijos sąnaudas. Visa tai lemia, kad modulinio namo savininkas kas mėnesį moka mažesnes sąskaitas už šildymą ir vėsinimą, lyginant su prastesnės energinės klasės būstu.
Mūrinis namas: Tradiciniai namai gali būti taip pat labai šilti ir taupūs – jei tik statomi laikantis šiuolaikinių reikalavimų. Naujai statomiems mūriniams namams taikomi tie patys A+ ar A++ energinio efektyvumo standartai, todėl projektuojant numatoma tinkama izoliacija, sandarumas ir inžinerinės sistemos. Skirtumas tas, kad pasiekti aukštą energinę klasę mūriniame name gali būti šiek tiek sudėtingiau dėl pačios konstrukcijos: plytų sienos turi būti papildomai apšiltinamos termoizoliacinėmis medžiagomis, reikia kruopščiai užtikrinti, kad neliktų nesandarių sujungimų aplink langus, perdangas. Sena statyba (pvz., sovietmečio namai) paprastai nebuvo taip gerai izoliuoti, todėl juos tenka renovuoti šiltinant. Tačiau statant nuo nulio, ir mūriniame name galima pasiekti puikių energinių rodiklių – tam skirtos šiltintos blokelių sistemos, termoizoliaciniai tinkai ir kitos modernios medžiagos. Taigi, tiek modulinis, tiek mūrinis namas gali būti ekonomiškas eksploatuoti, bet moduliniai namai dažnai pasižymi efektyvumu kaip integralia savybe nuo pat pradžių, o mūriniams tai tenka „pridėti“ per papildomas medžiagas ir darbus.
Vertė ir investicija
Modulinis namas: Vertinant bendrą vertę, reikia atsižvelgti tiek į finansinę, tiek į praktinę pusę. Modulinio namo savininkas išlošia laiko – greičiau įsikelia ir gali anksčiau mėgautis gyvenimu nuosavame name. Taip pat jis gauna modernų, energiškai efektyvų būstą, kurio eksploatacinės sąnaudos mažesnės, taigi ilgainiui sutaupo pinigų. Jei ateityje planuotumėte būstą parduoti, modulinis namas turėtų išlaikyti panašią vertę kaip ir kiti panašaus ploto namai toje vietovėje. Rinkai vis labiau susipažįstant su moduliniais namais, pirkėjai vertina jų privalumus, todėl geros kokybės modulinis namas bus patrauklus ir antrinėje rinkoje. Be to, modulinio namo privalumas yra jo pritaikomumas – prireikus galima nesunkiai plėsti, modifikuoti, modernizuoti būstą, taigi jis gali „augti“ kartu su jūsų poreikiais. Kaip jau minėta, tokį namą net įmanoma perkelti kitur ekstremaliu atveju, o tai reiškia, kad investuojate į turtą, kuris nepraranda lankstumo. Kalbant apie draudimą ar paskolas – pilnavertis modulinis namas (su pamatais, priduotas kaip gyvenamasis) paprastai vertinamas kaip ir bet kuris namas, todėl bankai finansuoja, o draudimo bendrovės apdraudžia jį įprastomis sąlygomis.
Mūrinis namas: Investicija į mūrinį namą daugelį metų buvo laikoma „auksiniu standartu“. Tokie namai dažnai turi išliekamąją vertę – net ir senesnis mūrinis namas gali pritraukti pirkėjų dėmesį dėl tvirtų sienų ir ilgo tarnavimo. Vis dėlto, naujos statybos rinkoje pirkėjai žiūri ne tik iš kokių medžiagų pastatytas namas, bet ir kokia jo izoliacija, inžinerinės sistemos, išplanavimas. Todėl modernus modulinis namas gali konkuruoti su mūriniu tiesiog dėl savo privalumų. Mūrinio namo pranašumas – žmonėms įprasta, patikrinta konstrukcija, kuri kelia pasitikėjimą konservatyvesniems pirkėjams. Taip pat jei namas statomas „šeimos relikvija“, kuri tarnaus kelioms kartoms, mūras kai kam gali atrodyti patikimesnis ilgalaikis sprendimas. Galiausiai, tiek moduliniame, tiek mūriniame name gyvenimo kokybė gali būti puiki – svarbu, kad namas tenkintų jūsų poreikius dabar ir ateityje.
Išvada: kuris pasirinkimas jums tinkamesnis?
Nėra vieno visiems geriausio atsakymo, ar geriau modulinis, ar mūrinis namas – viskas priklauso nuo jūsų prioritetų. Jei jums svarbu greitai apsigyventi, turėti modernų ir energiškai taupų būstą, vertinate statybos proceso paprastumą, tuomet modulinis namas bus puikus pasirinkimas. Jei labiau pasitikite tradicijomis, norite itin masyvaus namo ir esate pasiruošę skirti daugiau laiko statyboms, galbūt rinksitės mūrinį. Ar verta statyti modulinį namą vietoje mūrinio? Tai klausimas, į kurį kiekvienas atsako individualiai, pasvėręs visus aukščiau aptartus aspektus. Bet kuriuo atveju, svarbiausia – gerai informuoti priimti sprendimą. Tikimės, kad šis palyginimas padėjo geriau suprasti skirtumus. Jei domitės moduliniu namu, pasikalbėkite su specialistais ir sužinokite detalių apie konkrečią situaciją – galbūt modulinių namų privalumai nustelbs bet kokius nuogąstavimus ir tapsite naujo modernaus namo savininku!
Susiję straipsniai
Moduliniai namai Lietuvoje: populiariausi mitai ir jų paneigimas
Pastaruoju metu moduliniai namai Lietuvoje sulaukia vis daugiau dėmesio, tačiau kartu sklando ir nemažai mitų bei klaidingų įsitikinimų. Šiame straipsnyje aptarsime dažniausiai pasitaikančius modulinių namų mitus ir paaiškinsime, kokia yra tikrovė.
2025 m. kovo 27 d.
Modulinio namo pirkimo gidas
Jei susidomėjote moduliniais namais, tikriausiai norite žinoti, kaip vyksta jų pirkimo ir statybos procesas. Modulinio namo statyba gerokai skiriasi nuo tradicinės – daug kas atliekama gamykloje, o statybvietėje praleidžiama mažiau laiko.
2025 m. kovo 3 d.